„Plemię mentorów”- recenzja książki

Od jakiegoś czasu czytam książkę „Plemię mentorów”. Dlaczego piszę w czasie ciągłym, a nie przeszłym? Ponieważ w moim odczuciu jest to książka do czytania, a nie tylko przeczytania. Odpowiedzi jest tak wiele i są tak różnorodne, że zależnie od etapu na jakim się znajdujemy znajdziemy w niej coś dla siebie.

Autor Timothy Ferriss zadaje 11 pytań ludziom, których określa mianem „najlepszych na świecie”. Jak jednak sam przyznaje się na początkowych kartach książki jest to zbiór odpowiedzi od stu czterdziestu osób z wybranych przez niego kilku setek, którzy pofatygowali się by mu odpowiedzieć. Nie zmienia to jednak faktu, że odpowiedzi udzieliły osoby znane nam wszystkim, które osiągnęły finansowy sukces i w większości przypadków mają coś ciekawego do powiedzenia w kwestii biznesu i rozwoju osobistego.

Dla ciekawych zamieszczam poniżej pytania, które zostały zadane. Według autora kolejność ich ułożenia jest kluczowa dla uzyskania dobrych odpowiedzi:

 1. Jaką książkę (albo jakie książki) najczęściej dajesz innym ludziom i dlaczego? Ewentualnie wskaż do trzech książek, które wywarły największy wpływ na twoja życie.
 2. Jaki zakup o wartości nie większej niż 100 dolarów miał najbardziej pozytywny wpływ na twoje życie w ostatnim czasie (na przykład w ciągu ostatnich trzech miesięcy)?
 3. W jaki sposób porażka (choćby pozorna) ułatwiła ci późniejsze odniesienie sukcesu? Czy masz jakąś swoją „ulubioną wpadkę”?
 4. Gdybyś miał do dyspozycji gigantyczny billboard ustawiony w dowolnym miejscu- przez co rozumiem po prostu możliwość dotarcia z przekazem do milionów albo miliardów osób- co byłoby na nim napisane i dlaczego? (…) Czy są jakieś cytaty, o których często myślisz albo którymi kierujesz się w życiu?
 5. Jaka była jedna z najlepszych albo najbardziej wartościowych inwestycji w twoim życiu?
 6. Jaki masz niezwykły albo absurdalny nawyk?
 7. Jakie przekonanie, zachowanie albo zwyczaj najlepiej wpłynęły na twoje życie w ciągu ostatnich pięciu lat?
 8. Jakiej rady dotyczącej wchodzenia w „realny świat” udzieliłbyś inteligentnemu, pełnemu zapału studentowi? Jakie rady powinien ignorować?
 9. Z jakimi złymi zaleceniami spotykasz się w swoim zawodzie albo obszarze kompetencji?
 10. Co nauczyłeś się skuteczniej odrzucać (czynniki rozpraszające, zaproszenia itd.) w ciągu ostatnich pięciu lat? Jakie nowe spostrzeżenia albo metody co w tym pomogły? Możesz sformułować jakieś wskazówki?
 11. Co robisz, kiedy czujesz się przytłoczony albo brakuje ci koncentracji (jeśli tak będzie łatwiej, jakie pytania sobie wtedy zadajesz?)

Książka składa się z krótkiego wstępu, w którym autor szczegółowo tłumaczy każe z powyższych pytań, a następnie odpowiedzi kolejnych osób. Oprócz wytłumaczenia zasadności zadanych pytań wstęp został napisany w typowo amerykańskim stylu. Autor opisuje swoje życiowe upadki i sukcesy, które mają nam udowodnić, że jest właściwą osobą do formułowania i zadawania znanym ludziom tego rodzaju pytań. Mnie osobiście mierzi taki sposób wypowiedzi, jednak spotykamy się z nim na każdym kroku, choćby oglądając amerykańskie webinary, więc trzeba się do nich przyzwyczaić.

Główny człon książki stanowią odpowiedzi kolejnych osób. Każdy z respondentów otrzymał tych samych 11 pytań z prośbą o odpowiedź na 3-5 pytań, które uznał za najciekawsze. W ten sposób nie każdy odpowiada na te same pytania. Z jednej strony to dobrze, bo nie czytamy wymyślonych na siłę odpowiedzi na pytania, które w ogóle nie dotyczą odpowiadającego. Z drugiej jednak strony książkę czyta się dość trudno, bo jest nieco chaotyczna. Wiem, że niejedna osoba porzuciła przeczytanie jej w całości właśnie z tego powodu.

W związku z tym, ze lubię porządek próbowałam w jakiś sposób zapanować nad bałaganem panującym w książce. Czytam codziennie rano po kolei odpowiedzi jednej osoby. W ciągu dnia daję sobie czas na przemyślenie tego co napisała. Nie wszystkie odpowiedzi są warte do poświęcania im aż tyle czasu, wtedy czytam po dwie- trzy osoby na raz.

Bez względu na to czy forma się komuś podoba czy nie uważam, że jest to bardzo dobra pozycja. Polecam ją do przeczytania wszystkim, którzy zastanawiają się jaka jest właściwa droga do osiągnięcia sukcesu. Dzięki odpowiedziom licznych osób, gdzie każdy opowiada swoją historię dowiadujemy się, że nie ma jednej słusznej ścieżki kariery. Fascynujące wydaje mi się także jak różnie ludzie odpowiadają na te same pytania. Pokazuje to jak jesteśmy różni i że każdy może osiągnąć szczęście na swój własny sposób. Pewną wartość można znaleźć także w odpowiedziach osób, które może nie koniecznie wpasowują się w mój światopogląd- patrzę jakie książki polecają i zawsze znajdzie się jakaś ciekawa pozycja J

 Na koniec zacytuję autora, który świetnie opisuje to co stworzył:

 „Ta książka nie służy do biernej lektury. Ma być wezwaniem do działania.”

Miłej lektury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *