Przedstaw się albo przedstaw się na nowo, czyli exposé szefa

Łał, awansowałaś, będziesz zarządzać swoim zespołem. Dzwonisz do rodziców/ męża/ rodzeństwa/ przyjaciół, obwieszczasz światu w mediach społecznościowych. Jesteś pełna euforii i masz głowę pełną pomysłów na przyszłość. Jeśli będziesz zarządzać zespołem, którego dotychczas byłaś członkiem, to na pewno już wiesz co w pierwszej kolejności należy poprawić lub zmienić. Jeśli zmieniasz firmę lub obszar w firmie, to najpierw czeka Cię poznanie nowego zespołu i obowiązków.

Szefowie mają to do siebie, że zazwyczaj bardzo dyplomatycznie opisują wyzwania jakie napotkasz na danym stanowisku. Nie dziw się więc, że to co zostało Ci zaprezentowane na początku czasami jest tylko namiastką pracy jaka Cię czeka.

I tutaj pojawia się pierwsze wyzwanie- plan działania. Sama głowa z pomysłami nie wystarczy. Bycie kierownikiem, managerem, leaderem to nie tylko chwalenie zespołu i pomoc w naprawianiu błędów. To przede wszystkim działanie zgodne ze strategią firmy i na jej korzyść.

Jak połączyć plany firmy z Twoimi i Twojego zespołu?

W związku z tym, że możesz być na różnym etapie zawodowej kariery to tutaj zacznę od początku.

Zostałaś oficjalnie ogłoszona nowym przełożonym. Bez względu na to ilu osobowym zespołem będziesz zarządzać warto abyś się przedstawiła. Jeśli już się znacie, to oczywiście przedstawiać się nie musisz, natomiast w każdym wypadku powinnaś przygotować exposé. Niestety bardzo często o nim zapominamy. Sama o nim zapomniałam zaczynając pracę w nowej firmie, co zostało mi później wypomniane przez pracowników! Nie chodziło im o to, że chcieli mnie na czymś złapać, tylko po prostu chcieli wiedzieć czego się mogą spodziewać po nowym przełożonym oraz jakie zasady będą obowiązywały, czego im na początku nie przedstawiłam. Jest to absolutnie zrozumiałe.

Exposé w kilku krokach:

  1. Przedstaw się (lub powiedz jak się nazywa Twoje nowe stanowisko)
  2. Powiedz w jakim celu wygłaszasz tą mowę- jeśli w celu określenia zasad współpracy to w następnym punkcie omów te zasady; jeśli w celu nakreślenia strategii to o tym będzie następny etap przemówienia
  3. Upewnij się, że wszyscy zrozumieli Twoje intencje, zachęć do zadawania pytań lub późniejszej rozmowy w 4 oczy, zaproś pracowników na indywidualne spotkania

Przedstaw się

Wbrew pozorom przygotowanie dobrego exposé nie jest taki proste. Jeśli jesteś nowym pracownikiem to powinnaś zacząć od przedstawienia się. Nie wystarczy imię i nazwisko oraz z jakiej firmy przechodzimy. Warto wspomnieć o innych doświadczeniach zawodowych, które przywiodły Cię do tego miejsca, powiedzieć czego dzięki nim się nauczyłaś, a co może wpłynie pozytywnie na przyszłą współpracę. Dla mnie istotne były także wartości, którymi kierowała się moja nowa firma, dlatego uważałam za istotne podzielenie się tym ze współpracownikami (szczególnie, że później wielokrotnie odnosiłam się do tych wartości).

Oczywiście jako przełożeni dobrze gdybyśmy powiedzieli o swoim wykształceniu kierunkowym. Ta wiedza przyda się pracownikom, którzy będą chcieli się do nas zwrócić z fachowymi pytaniami. Nikt z nas nie chciałby wystrzelić do nowego szefa z zawodowym pytaniem, na które może nie znać odpowiedzi. Wielokrotnie na stanowiska kierownicze zatrudniane są osoby potrafiące zarządzać, przeprowadzać zmiany strukturalne, ale niekoniecznie specjaliści z obszaru, którym przyszło im zarządzać. Pracownicy zazwyczaj nie wiedzą którym typem przełożonego będziemy. Powiedzenie im o tym, a na pewno ułatwi to przyszłą komunikację.

Zasady współpracy lub strategia

Zawarłam w tym punkcie słówko „lub”, ponieważ uważam, że nie zawsze oba elementy muszą się znaleźć w przemówieniu. Jeśli mówisz do swojego zespołu, z którym od dawana współpracujesz i znacie się jak łyse kobyły, to opowiadanie o tym jakich zachowań nie akceptujesz, a co będziesz nagradzała nie ma sensu. Może się jednak zdarzyć, że jesteś nowym pracownikiem w firmie i nikt nie wie jakimi wartościami się kierujesz, z jakimi tematami można się do Ciebie zwracać. To jest dobry moment na jasne określenie zasad współpracy.

Będąc nowym pracownikiem, wygłaszając mowę pierwszego dnia pracy, raczej nie masz jasno określonej strategii działania. Nie znasz wszystkich zasad obowiązujących w firmie, ani problemów z zespole, więc opowiadanie o strategii nie będzie miało większego sensu. Chyba, że ma to być strategia oderwana od rzeczywistości.

Niejednokrotnie czytałam, że mówiąc o strategii należy czymś zachęcić pracowników, pokazać im kuszącą wizję sukcesu. Nie do końca się z tym zgadzam. Na pewno prezentując strategię nie należy nikogo straszyć, jednak jasna, zrozumiała dla wszystkich strategia nie wymaga żadnych dodatków. Przedstawiając zespołowi teraz, czy na późniejszym etapie, strategię warto ją dokładnie omówić, tak by nikt nie miał wątpliwości z czego wynika i jaki jest cel zespołu. Uważam, że to w zupełności wystarczy, szczególnie jeśli na etapie pracy połączy się ją z konkretnymi zadaniami dla poszczególnych członków zespołu.

Rozmawiaj

No to już się nagadaliśmy, teraz czas na pracowników. Zapytaj zespół czy ma jakieś pytania albo może coś nie było zrozumiałe w Twojej przemowie. Daj im szanse się wypowiedzieć. Wiadomo, że na forum nie wszyscy są tak odważni, dlatego zaproś ich na indywidualne spotkania. W zależności od wielkości zespołu będziesz miała na to pierwszy miesiąc albo tydzień.

Jako nowy szef powinnaś poznać każdego pracownika, którego masz w swoim zespole, bez względu na zajmowane przez niego stanowisko.

Na co dzień nie będziesz miała czasu na takie szczere rozmowy, bo albo nie będziesz miała czasu albo pracownicy nie będą już tak chętni do szczerego opowiedzenia Ci wszystkiego co ich boli i jak wyobrażają sobie przyszłość. Dokładnie o tym jak przygotować się do takich spotkań i jak później z nimi pracować opiszę w innym wpisie. Tutaj piszę o nich dlatego, że już podczas exposé warto zapowiedzieć, że takowe będą miały miejsce, aby nikt nie zszedł na zawał gdy w pierwszych dniach dostanie zaproszenie na indywidualne spotkanie z szefem (szczególnie, jeśli dotychczas nikt z nimi takich spotkań nie prowadził).

W exposé nie zapominajmy także o swoim życiu prywatnym. Nie musimy opowiadać o swoim związku (bądź jego braku), ani o rodzinie, ale na przykład o zainteresowaniach. Może okazać się, że w nowym zespole mamy już bratnie dusze. A może w firmie jest cała grupa osób o podobnych zainteresowaniach- zdecydowanie łatwiej zaczyna się nową pracę gdy otaczają Cię ludzie o podobnych poglądach lub pasjach. To może być fajny element zamykający przemowę lub pierwszą część, w której się przedstawiacie.

I jeszcze jedna bardzo ważna rzecz na koniec. Nigdy, przenigdy nie czytaj swojego przemówienia z kartki! To co powiesz podczas pierwszego spotkania będzie stanowiło podstawę dalszej współpracy. Jeśli Ty nie potrafisz zapamiętać tych zasad to nie możesz oczekiwać ich od swoich podwładnych. Naucz się treści na pamięć, a jeśli nie jesteś w stanie wszystkiego spamiętać to wiedz, że przemowa jest za długa i zbyt skomplikowana. W takim wypadku po prostu ją skróć. Napiszcie co Was zaskoczyło pierwszego dnia pracy na stanowisku przełożonego, a może macie jakieś doświadczenia związane z exposé? Udało Wam się dobrze je przeprowadzić czy patrząc z perspektywy czasu zrobilibyście to zupełnie inaczej?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *